Lehtmetalli töötlemise joonised

Lehtmetalli töötlemise joonised.

 

 

Lehtmetalli töötlemine viitab lameda metall lehe muutmisele metalltoote valmistamiseks soovitud kujundisse. Tavaliselt kasutatakse lehtmetalli töötlemise tehnikaid ja metoodikaid erinevate metallide muundamiseks kasulikeks osadeks ja komponentideks. Lihtsamalt öeldes ei saa lehtmetalli vormimist pidada üheks protsessiks või meetodiks, vaid see on nii paljude vormimisprotsesside ja -tehnikate rühm.

 

 

Lehtmetalli töötlemine.

 

 

Lehtmetallist toodete tööstuslik töötlemine saab alguse vajalike mudelite ja töötlemise jooniste loomisest arvutis. Luuakse detaili töötlemise mudel mis vormistatakse eraldi lõikamise ja painutamise joonisteks. Mõlemad joonised sisaldavad erinevat informatsiooni. Laserlõikamisel ei tohi joonisel olla midagi muud peale lõike joonte. Igasugune liigne informatsioon joonisel ajab segadusse arvuti mis määrab lõikamisele kuuluva osa. Seevastu painutusjoonistel on ära märgitud painde täpne asukoht, painde suund, painde raadius. Määratakse ära töödeldav materjal ja vajadusel ka pinnakate. Lühidalt levinumatest meetoditest. Lisatud on painutamise joonised koos illustreeriva pildiga valmistootest.

 

 

Laserlõikamine.

 

 

Laserlõike masinad on arvutiga juhitavad. See tehnoloogia suurendab oluliselt lehtmetalli kasutamise võimalusi masinaehituses. Laser lõikuritega saab lõigata samu metalle nagu CNC masinas. Kuid üks laser lõikemasin suudab korraga teha mitut protsessi, mida CNC-masin ei suuda. Laseri kasutamine metallplaatide lõikamisel ja graveerimisel. Konstruktsiooniterase, roostevaba terase ja alumiiniumplaadi puhul on laser lõikamise protsess ülitäpne, annab suurepärase lõikekvaliteedi.

Lisaks erinevatele laser lõikamise meetoditele kasutatakse ka plasma, vesi, CNC, EDM ja teisi lõikusmeetodeid.

 

 

Levinumad painutamise meetodid.

 

 

Peale lõikamismeetodite on ka palju erinevaid metallide painutamise meetodeid. Tuntum on V-painutamine, millel on kolm alamrühma: õhkpainutamine, põhja painutamine ja müntimine. U-painutamine on põhimõtteliselt väga sarnane V-painutusega. Samm- ehk astmeline painutamine on sisuliselt korduv V-painutamine.

 

 

Õhkpainutamine ja põhjapainutamine.

 

 

Lehtmetallide painutamiseks kasutatakse V-kujulist painutustera ja stantsi. Õhupainutusmeetodil painutamise protsessist ei suruta painutusteraga lehte stantsi õõnsuse põhja. Sellisel juhul jääb lehe alla ruum ehk õhuvahe. See võimaldab suuremat kontrolli paindenurga üle kui tavaline V-kujuline painutamine.

Põhja painutamine on V-kujuline painutamine mis erineb õhkpainutamisest sellega, et painutus tera surutakse stantsi põhja välja rakendades selleks suuremat jõudu.

Küsi pakkumist