Tehnilised joonised

Tehnilised joonised.

 

 

Kuidas teha jooniseid?

 

Veel mõnikümmend aastat tagasi oleks pidanud istuma joonestuslaua taha, mis oli kaetud erinevas suuruses paberite, joonlaudade, nihikute jms. Tänapäeval sobivad kõik need instrumendid käsitsi joonistamiseks, kuid ükski tänapäeva tootja ei taha selliste jooniste järgi detaile valmistada. Selles suhtes saame aidata. Kui teil on lihtsalt visand on olemas, saame selle korrektselt ümber joonestada. Selles mõttes pole oluline, kas on tegemist käigult tehtud visandiga või kunagiste mingil põhjusel kusagile sahtlisse jäänud visandite või joonistega. Kui on teada kasutusotstarve, teeme neist CAD joonised. Vajadusel saab teha ka disaini ja materjali muudatusi tellija nõusolekul.

 

 

Tehnilise joonise eesmärk

 

Eesmärk on edastada kogu toote või detaili valmistamiseks vajalik informatsioon. Tehnilistel joonistel kasutatakse standardset keelt ja sümboleid. See muudab jooniste mõistmise lihtsaks ja väldib isiklikke tõlgendusi. Nagu juba öeldud, on sellisel tehnilisel joonisel kogu teave detaili valmistamiseks sõltumata kasutatavast meetodist. Teave sisaldab mõõtmeid, osade vaateid ja vajaminevaid numbrilisi väärtusi. Nii et kui tootmisinsener saab joonise kätte, saab ta ilma pikemalt mõtlemata tootmisprotsessi alustada. Sellegipoolest on kõigi vormistamise reeglite ja põhitõdede tundmine hädavajalik , kuna traditsioonilised tootmisettevõtted vajavad endiselt üksikasjalikke jooniseid lisaks CAD mudelitele.

 

 

Milleks see vajalik on.

 

Kuna enamik masinaid kasutab CNC-süsteeme, mis suudavad lugeda teavet otse failidest ja koostada vastavalt lõikeprogrammi. Käsitsi tehtud joonised lisaksid tootmisinseneridele palju lisatööd. Ka tavalistes käsitsi juhitavates tööpinkides detailide valmistamisel eelistatakse siiski korrektselt vormistatud joonist eskiisile. Seda lihtsalt põhjusel, et vältida puudliku informatsiooni tõttu joonise valesti tõlgendamist. Seega tuleks ikkagi kõik joonised teha CAD programmi kasutades. Kas algusest peale või siis eskiisi muutmiseks kõigile ja kõigele loetavaks. See lihtsustab ka hiljem joonistes muudatuste tegemist.

 

 

Tehnilise joonise joonetüübid.

 

 Erinevat tüüpi jooned lühidalt lahti seletatult:

  • Pidev joon – kõige tavalisem on pidev joon tähistab objekti füüsilisi piire.
  • Peidetud joon – peidetud jooned võivad näidata midagi, mis muidu joonistel näha ei oleks ilma väljalõike vaadet kasutamata.
  • Kesk- või teljejoon tehnilisel joonisel – jooni kasutatakse avade ja osade sümmeetriliste omaduste näitamiseks.
  • Katkestusjoon – võimaldab suuri mõõte automaatselt näidata joonisel liigest ruumi kasutamata.
  • Mõõtejooned – Näidatakse ära kõik vajalikud mõõdud ja täpsustatud tolerantsid.

Küsi pakkumist